Dyfuzor - to urządzenie, które wprowadza powietrze do wody w postaci małych pęcherzyków.
Dmuchawa - jest urządzeniem sprężającym powietrze do niskich ciśnień
Fotosynteza - proces wytwarzania przez rośliny zielone i niektóre bakterie związków organicznych z dwutlenku węgla i wody przy udziale światła. Jest to jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi. Proces ten utrzymuje wysoki poziom tlenu w atmosferze. W wodzie światło ulega pochłanianiu, dlatego jego dostępność jest znacznie bardziej ograniczona niż na lądzie. Organizmy przeprowadzające fotosyntezę pod wodą muszą wykorzystywać dostępne światło bardziej efektywnie.
Przyducha - znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części. W skrajnym przypadku może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących go organizmów korzystających z tlenu, (m.in. tzw. śnięcie ryb).
Śnięcie ryb - stan fizjologiczny, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. Śnięcie ryb spowodowane może być niską temperaturą, zatruciem wody lub brakiem tlenu (przyducha). Jest to zazwyczaj zjawisko masowe, choć na ograniczonym obszarze.
Pierwiastki biogenne – są to takie pierwiastki, z których zbudowane są organizmy żywe i jest ich w tych organizmach najwięcej. Należą do nich: azot, tlen, siarka, węgiel, wodór i siarka.
Sinice - Sinice to w większości organizmy samożywne, mające zdolność wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy. Sinice wodne mogą stanowić niepożądany składnik biocenozy w zbiornikach, szczególnie w czasie tzw. zakwitów, zwłaszcza niektóre szczepy wydzielające substancje trujące
Denitryfikacja -reakcja chemiczna, proces redukcji azotanów do azotu wywoływana przez beztlenowe bakterie denitryfikacyjne. Mają one tę właściwość, że odbierają tlen z azotanów powodując uwalnianie się gazowego azotu.Denitryfikacja zachodzi w środowiskach beztlenowych, np. w zbiornikach wodnych z dużą zawartością rozkładających się szczątków organicznych, w zalanych wodą glebach. Denitryfikacja uważana jest za proces niekorzystny, gdyż przyczynia się do zubożenia środowiska w cenne dla roślin związki azotowe.
Amonifikacja - proces rozkładu azotowych substancji organicznych, powodujący wydzielanie się z nich amoniaku, wywoływany przez bakterie
Eutrofizacja - proces wzbogacania zbiorników wodnych w substancje pokarmowe (nutrienty, biogeny) skutkujący wzrostem żyzności wód. Niepożądane następstwa tego procesu to: